Insanyya

Al-Yaman

Al-Yaman je zpět. Nejen na podiu, ale i s novým albem. Nahrávka Insanyya je novým počinem skvělé multietnické pražské formace Al-Yaman. Zvuk kapely je fúzí akustických nástrojů a elektroniky a spojuje tradiční postupy s novými prvky taneční hudby. Proud arabského vlivu skupiny Al-Yaman přináší zpěvačka Ashwaq Abdulla Kulaib z Adenu (Jemen). Díky jejímu nezaměnitelnému vokálu a výtečnému propojení tanečních motivů, elektroniky a arabských písní je Al-Yaman považován za jednu nejle...
More

Al-Yaman je zpět. Nejen na podiu, ale i s novým albem. Nahrávka Insanyya je novým počinem skvělé multietnické pražské formace Al-Yaman.

Zvuk kapely je fúzí akustických nástrojů a elektroniky a spojuje tradiční postupy s novými prvky taneční hudby. Proud arabského vlivu skupiny Al-Yaman přináší zpěvačka Ashwaq Abdulla Kulaib z Adenu (Jemen). Díky jejímu nezaměnitelnému vokálu a výtečnému propojení tanečních motivů, elektroniky a arabských písní je Al-Yaman považován za jednu nejlepších kapel svého žánru nejen u nás, ale i v celé Evropě.

Druhé řadové album Al-Yamanu se objevuje na pultech obchodů po dlouhých pěti letech. Výsledná nahrávka stojí na stejných základech jako první album Hurryia. Těmito základy je nezaměnitelný zpěv Ashwaq, která navíc zpívá v u nás stále neobvyklém jazyku, arabštině a výtečné propojení orientálních motivů s aktuálními tanečními a elektronickými trendy, o které se stará Aleš Hyvnar (al-esh). Žánrově je hudba Al-Yaman těžko zařaditelná. Mísí se zde vliv stylů jako dub, rock, elektronika, ambient, bhangra a další.

Po velmi dobře přijatém debutu Hurryia odehráli al-yaman nespočet koncertů u nás i v zahraničí. V létě roku 2007 se ale al-esh a Ashwaq dohodli na pozastavení činnosti. Ashwaq se chtěla více věnovat rodině, Aleš potřeboval více času na jiné projekty (např. Cartonnage) a celkově cítili potřebu si od Al-yaman odpočinout. Avšak koncem roku 2008 se dohodli na obnovení koncertní činnosti a zároveň natočení nového alba. Z původního obsazení došlo k výměně baskytaristy, stávajícího Honzu Lstibůrka (dnes např. Toxique) nahradil Jan Urbanec. Na perkuse a didgeridoo hraje Tomáš Reindl, na bicí Jonathan Omer (Izrael). Jonatan před dvěma lety založil rodinu a tudíž z časových důvodů bude s al-yaman hrát už jen příležitostně jako alternace. Al-Yaman ale má, jako doposud, i alternující instrumentalisty a příležitostné hosty. Skvělým hostem na desce je určitě Amit Chatterjee (Indie/USA), vynikající multiinstrumentalista světového formátu, který zazpíval do třech skladeb. Dále např. výtečný MC Turner Harrison (USA).

Shrnu svůj pohled s reakcemi kamarádů, které jsem požádal o reflexi. Hurriya byla hravější, barevnější, stylově různorodější. Insanyya je o něco rockovější, naléhavější, koncepčně ucelenější, méně taneční, zato poslechově náročnější.“  Sděluje leader kapely Al-yaman Aleš Hyvnar o podobě současného alba. Nahrávka vznikala v průběhu celého roku 2009 a výrazně se na ní projevuje perfekcionismus Aleshe Hyvnara, který si dokonale vyhrál s každou písní a dodal jí neopakovatelnou atmosféru.

Celé album dotváří pak „vymazlený“ obal. "Výtvarnice Jana Machová za námi přišla s nápadem vytesat názvy jednotlivých skladeb. Následně během tří měsíců vytesala 15 kamenů (opuka). Plánujeme výstavu na našich křtech v Brně a Praze.“ Křty alba proběhnou v Brně 14.2. v rámci narozeninového koncertu „Lp MAM 20“ k výročí dvaceti let INDIES v brněnské Flédě a 16.2. v pražském Palaci Akropolis.


hide

Seller: Milan Páleš - Indies Scope, Dolní Loučky

2010
66:26 min

MP3

99 Kč

Track nameTime
Price
1. SI-RAA4:44
2. MAKHATIR4:01
3. KARMELULU5:45
4. INSANYYA7:04
5. OMNIA5:53
6. RISALAH6:17
7. SAMRA6:00
8. SARAAB5:31
9. QUDUM AL RASUL8:47
10. AZAN5:28
11. ETHNIC SESSION6:56
Total: 66:26

WE RECOMMEND